Autor Wątek: Atlas Grzybów Andreas Gminder  (Przeczytany 4415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 011
Atlas Grzybów Andreas Gminder
« dnia: Grudnia 25, 2011, 16:09:26 »
Z podtytułem "Jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej" 400 stron, zdjęć tyle co gatunków; wydawnictwo Weltbild; cena 49,90zł. Atrakcyjna laminowana okładka, druk czytelny z dość jasnym rozgraniczeniem wątków.
Zaczynam od tej pozycji jako najnowszej, która trafiła do mojej kolekcji. Dwa razy podchodziłem do jej zakupu, ponieważ cena  na pierwszy rzut oka obiegała od wartości książki. Ale po kolei.
Okładka informuje o "wysokiej jakości zdjęć". Pierwsze moje wrażenie odbiegało od tych zapewnień. Rzuca się w oczy duża ilość zdjęć nieostrych i jak zwykle część robiona przy użyciu lampy błyskowej zniekształcającej cechy charakterystyczne grzybów. Przy powtórnym oglądaniu widać wyraźnie, że w użyciu były programy, które teoretycznie poprawiają jakość zdjęć, tu akurat uzyskano efekt odwrotny.
Z książki ze zdumieniem dowiedziałem się, że opieńka to grzyb mikoryzowy, a pieprzniki są grzybami pasożytniczymi (str 9). Więcej błędów merytorycznych na razie nie znalazłem.
PLUSY Interesująco opracowany opis siedlisk w których występuje dany grzyb; ciekawy opis rodzin i rodzajów grzybów. Te opisy przeważyły o mojej decyzji pozbycia się kwoty 49,90 zł.
Podsumowując: książka nie pozbawiona pewnych wartości poznawczych, wysoka cena, średnia jakość. Decyzję   co do jej zakupu pozostawiam nabywcy. Nie polecam ale i nie odradzam :(
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2011, 08:12:33 wysłana przez Baśka »

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.