Poradnia grzybowa > Rozpoznawanie - dyskusja

Armillaria - jak się zabrać za rozpoznawanie gatunków?

(1/6) > >>

Ania:
Pojawiają się już opieńki i można by było nauczyć się je rozróżniać po makro cechach. Zastanawiam się jak do tego podejść z sensem, bo wcale nie jest to takie proste. Wrzucę trochę zdjęć i popróbujemy je oznaczyć. Grzybów już nie ma, zresztą mikroskopowo chyba nie da się ich rozróżnić. Ja też nie zwróciłam uwagi na wszystko na co powinnam. Do dzieła więc :D

12.10. 2013 Głębokie, na zmurszałym pniu
Armillaria I

Armillaria II

Armillaria III

Armillaria IV

Waldek:
Aniu, temat bardzo ciekawy. Niestety ja nigdy nie przyglądałem się im bliżej. Chętnie bym się zapoznał z ich cechami makroskopowymi. Ktoś ma monografię o opieńkach (lub cokolwiek na ich temat)?

Ania:
Z tego co wiem, to Rysiek chwalił się kiedyś taką książką :) No i w atlasie na bio-forum troszkę jest, i chyba nawet taki kącik tam istnieje.

Waldek:
Tak, trzeba będzie poszperać w necie (a książkę nabyć? ). Zobaczymy co Rysiek powie :)

Rysiek:
Oj powie, powie :) Mam monografię o opieńkach, z tego co pamiętam oznacza je sie dość prosto, generalnie po cechach makro i sposobie występowania. W  Polsce występują, przynajmniej teoretycznie, 4 gatunki: Armillaria ostoyae (Romagn.) Herink (1973) – opieńka ciemna, Armillaria borealis Marxm. & Korhonen (1982) – opieńka północna jako najbardziej rozpowszechnione, oraz :Armillaria gallica Marxm. & Romagn. (1987) – opieńka żółtawa, Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm. (1871) – opieńka miodowa jako rzadziej występujące.
Kilka gatunków wymieniono jako możliwe do znalezienia w Polsce m in; Opieńka bezpierścieniowa (Armillaria tabescens (Scop.) Emel.
Kłopot w tym, że nie wiem czy uda mi się ją znaleźć w stodole, bo ciągle jeszcze żyjemy na kartonach :D


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej