Grzyby > Mycenaceae

Mycena pseudocorticola Kühner - grzybówka niebieskoszara

(1/4) > >>

Waldek:
grzybówka niebieskoszara (Mycena pseudocorticola)



Bardzo ucieszyło mnie to znalezisko (22.10.2012) - Las Tyniecki (grąd). Grzyby porastały omszone, żywe drzewo liściaste (wiąz?).

Waldek:
Zarodniki ogrągławe o wymiarach 11-12,5 µm. Tutaj jednak należy się słowo komentarza. Wielkość zarodników zależna jest od ilości sterygm na podstawkach. Moje grzybówki miały po dwie sterygmy. Wersje z czterema sterygmami mają mniejsze zarodniki.

Waldek:
podstawki i cheilocystydy (z wypustkami)

Waldek:
Wraz z M. pseudocorticola wyrasta czasami inna rzadka grzybówka - M. meliigena. Nie ma ona niebieskich przebarwień, jednak oba gatunki z czasem brązowieją. Są wtedy bardzo podobne makroskopowo. Mikroskopowo niestety również.

jn:
Ja z kolei, 21 października, znalazłem na powalonej wierzbie, na d rz. Widzówką, na omszałej korze  kolonie tych grzybków ( oznaczenie po cechach makro ).

 

Wśród nich rosły również stadka brązowych grzybówek, które mogą być tym samym gatunkiem, ale nie muszą ( patrz post wyżej )



Trafiła się też na tej wierzbie gromadka pomarańczowoczerwonych grzybówek, które wyglądają mi na Mycena acicula ( a przynajmniej na tą chwilę nie mam innych typów  :) )



Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej