Spotkania > Współpraca
Tricholoma equestre - ankieta
Waldek:
Szanowni Państwo,
Zatrucia grzybami leśnymi stanowią corocznie istotny problem w Polsce. Najczęstszą ich przyczyną jest błędna identyfikacja grzybów przez zbieraczy i konsumentów. Objawy towarzyszące niektórym zatruciom są poważne (rabdomioliza, uszkodzenia wątroby, nerek) i prowadzić mogą do zgonu.
Badania prowadzone przez Wydział Biologii UAM i Zakład Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mają na celu weryfikację pojawiających się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad doniesień o toksyczności gąski zielonej (Tricholoma equestre).
Poza częścią eksperymentalną, badania polegają również na prowadzeniu ogólnopolskiej ankiety skierowanej do osób zbierających grzyby leśne. Dzięki ankiecie możliwe będzie oszacowanie ile osób w naszym kraju zbiera i spożywa gąskę zielonkę.
W związku z tym zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety: profitest.pl/s/14797/NaGrzyby
Serdecznie Państwu dziękujemy
w imieniu grupy badawczej
dr hab. Piotr Klimaszyk
Link do artykułu o badaniach nad zielonką: https://dietetyczny.blog.polityka.pl/2018
jn:
Ankietę wypełniłem :) Ciekawe kto ją układał, bo w ostatnim pytaniu aż dwa "mykologiczne" byki :) Gąska szara zamiast siwa i bezkształtna zamiast niekształtna.
Artykuł przeczytałem. Dla mnie nic nowego, gdyż już wcześniej szukałem i nigdzie nie znajdowałem odpowiedzi na podobne pytania np. Gdzie, konkretnie, te gąski były zbierane i w jakim były stanie ( młode, stare, po przymrozkach itp ) ( mowa o tych francuskich doniesieniach ).
Dlatego podoba mi się ostatnie "zdroworozsądkowe" zdanie, bo tak właśnie postępuję, mimo pojawienia się kilka lat temu paniki "zieleniatkowej" :)
Waldek:
.. a ja wypełniłem dopiero teraz :)
Waldek:
Niestety ilość gąsek zielonych, które znajduje w sezonie jest znikoma... Szkoda :)
Hanka:
Musisz wybrać się do Stąporkowa :)
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej