Spotkania > Nasze grzybobrania

Nasze grzybowe wyprawy 2022

<< < (11/11)

Waldek:
Jacku, u Ciebie jeszcze całkiem bogato :)

Rysiek:
Trochę wspomnieniowo, ale trudno mi było wcześniej wrzucić.
12.10.2022 Torfowisko Baligówka

Torfowisko wysokie przy drodze z Czarnego Dunajca do Piekielnika. Kilkaset metrów od głównej drogi, kopuła torfowiska wypiętrzona 2-3 m nad poziom otaczających łąk. Rejon unikalny dla hydrologa. Jak głosi wikipedia : "Przez płaskie tereny torfowiska Baligówka biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Miejsce to jest trudne do zinterpretowania hydrograficznego. Wypływają stąd dwa potoki Piekielnik. Jeden Piekielnik znajduje się w dorzeczu Czarnego Dunajca i zlewisku Bałtyku, drugi Piekielnik jest w dorzeczu Czarnej Orawy i zlewisku Morza Czarnego, a ich źródliska są bardzo blisko siebie, przy tym potoki te zanikają w niektórych miejscach, a łączą z sobą w innych. "
W niedalekiej okolicy znajduje się podchalański biegun zimna. Najniższa zarejstrowana temperatura to – 39 stopni w styczniu 2017 roku.
Bylismy na tym terenie już w lipcu, było sucho i oprócz muchomora czerwieniejącego nic innego nie znaleźliśmy.
Teraz w październiku sytuacja była zupełnie inna, łąki wokół torfowiska zalane wodą, od dwóch cm aż po kostki. Na łąkach nie było czego szukać, na samym torfowisku było trochę lepiej.
Pod licznymi sosnami i brzozami czesto wystepowało:

 Bagno zwyczajne Rhododendron tomentosum Harmaja, syn. Ledum palustre L. 1753) Borówka bagienna, pijanica (Vaccinium uliginosum)
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaeaL.)Oczywiście najbardziej nas interesujące grzyby.
 
Wszędzie było pełno Maślaka sitarza (Suillus bovinus (L.) Roussel)Często wystepował Koźlarz różnobarwny (Leccinum variicolor Watling)Kilka innych gatunków

Cystodermaoraz

Ania:
To do tej niby kolczakówki https://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=5268.msg32789#msg32789. Waldek typowałeś chropiatkę, ale nie wiedziałeś jaki gatunek, a ja dziś trafiłam na Thelephora atrocitrina i wszystkie cechy się zgadzają :)

Rysiek:
Budzów 2023-07-16

Dwa muchomory i gołąbki

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej