Autor Wątek: Galerina (?) z drzewa iglastego  (Przeczytany 4525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 02, 2013, 13:30:37 »
...bywa, że Galerina marginata była spotykana wśród Kuehneromyces mutabilis, na tym samym pniu naturalnie. W trakcie urywania kapelusików łuszczaka zmiennego może takie znalezisko ponoć zciąć krew w żyłach... o ile człek (ten zbierający) się zorientuje..."[/i]
Pięknie. Nie chciałbym żeby mnie spotkał w lesie taki suprajs.

Do tej pory nie zbierałem łuszczaków zmiennych i zacząłem się zastanawiać czy tego nie zmienić. Chyba sobie je odpuszczę.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 02, 2013, 18:27:10 »
Bogusław, to też ciekawy wątek :) Mnie być może chodziło o ten http://www.bio-forum.pl/messages/33/5768.html albo podobny, ale niestety nie pamiętam już :-\ Ja łuszczaki zbieram od czasu do czasu i wybieram sobie troszkę odpowiedniej wielkości kapelusików, nie spiesząc się przy tym. Nie spotkałam do tej pory pośród nich hełmówki. To smaczne grzybki i nie będę z nich rezygnować. Myślę, że rozważne i uważne, nieśpieszne ich zbieranie nie niesie ze sobą ryzyka pomyłki.

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 02, 2013, 18:57:13 »
Aniu, też zbieram łuszczaki, ale do tej pory robiłem to machinalnie, trochę jak leci czyli podobnie, jak się tnie opieńki.
O tej możliwości zaplątania się wśród nich hełmówki (o której ostrzegał Artur) całkiem zapomniałem  :(
Po prostu muszę je zbierać z rozwagą, uważnie, a nie tak na "łapu capu".

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 799
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 02, 2013, 19:07:37 »
... a ja nie zbierałem łuszczaków. Rozpoznaję je, ale jakoś nie moge sie skusić. Nie za bardzo wiedziałbym co z nimi zrobić.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 10, 2013, 09:33:50 »
... a ja nie zbierałem łuszczaków. Rozpoznaję je, ale jakoś nie moge sie skusić. Nie za bardzo wiedziałbym co z nimi zrobić.
Można ugotować zupkę, usmażyć na masełku z cebulką, albo zrobić sosik lub wykorzystać jako domieszkę do innych grzybków przy przyrządzaniu potraw z grzybami. Podobno można też suszyć. Są delikatne i kruche, więc pewnie na marynaty się nie nadają. Smakowo - niczego sobie :)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 10, 2013, 09:36:12 »
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu napisałam o tych kulinarnych wariacjach ??? UWAGA!!! - to  dotyczy łuszczaka zmiennego :D

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 370
Odp: Galerina (?) z drzewa iglastego
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 10, 2013, 11:29:12 »
Są delikatne i kruche, więc pewnie na marynaty się nie nadają.
Tu muszę zaprzeczyć  :) Duże i w dobrym stanie ( nie namoknięte, ani też nie przesuszone ) śmiało można pakować w słoiki. Są bardzo dobre  :)


Podobno można też suszyć
Jak najbardziej  :)  Suszę, a susz mielę w maszynce na proszek i przechowuję w słoiczkach. Zupa z tego suszu jest, jak dla mnie, dużo, dużo smaczniejsza niż ze świeżych owocników, mniam  :P


Uwaga: to powyższe również dotyczy łuszczaka zmiennego  :)

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.