Autor Wątek: Grzyby z czerwonej listy  (Przeczytany 48345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwca 05, 2012, 23:20:59 »
Irku, gratuluję znaleziska :)
Piękna jest http://www.galeria.nagrzyby.pl/d/945402-2/DSC08160.jpg

Offline jn

  • Stały bywalec
  • Wiadomości: 2 380
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwca 09, 2012, 22:02:33 »
Phaeomarasmius erinaceus - ciemnotwardnik okazały



Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwca 11, 2012, 01:10:34 »
Znalezisko z wczoraj... Żagiew wielkopora - Polyporus alveolaris

Na czerwonej liście E- wymierający

     

Grzybki rosły w lesie bukowym z domieszką grabu i dębu. Oba owocniki dzieliło ok. 30-40 metrów i obydwa rosły na opadłych gałęziach bukowych...

Tu muszę nanieść poprawki, grzybki na zdjęciu to nie żagiew wielkopora, ale również rzadka...
 Żagiew bulwiasta - Polyporus tuberaster

Czynię to po ustaleniach z dobrze Wam znanym Rudkiem, myślę że jest w tym względzie bardziej doświadczony ode mnie i pewnie muszę mu przyznać rację... Ale radość ze znaleziska nie jest wcale mniejsza... :)

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwca 11, 2012, 09:26:34 »
Wg mnie w terenie dobrym sposobem na określenie żagwi bulwiastej - Polyporus tuberaster jest trzon na powierzchni lekko owłosiony, u podstawy filcowaty.
Ponadto wielkość i kształt porów:
- Polyporus tuberaster: 1 do 2 mm średnicy, szerokie, kanciaste, promieniście wydłużone
- Polyporus alveolaris (ż. wielkopora) duże, wielokątne do owalnych, przypominające plaster miodu, 1-5 mm długości i 1-2 mm szerokości, przy brzegu mniejsze

Przy tej Twojej też mi wygląda na ż. bulwiastą.
Jeśli masz owocnik, do dosyć szybko możemy potwierdzić ją po wielkości zarodników.

Offline Waldek

  • Administrator
  • Wytrawny grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 13 813
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwca 11, 2012, 12:46:04 »
Nigdy nie zajmowałem się żagwiami. Ciekawe jakie są różnice mikroskopowe.

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwca 14, 2012, 12:00:33 »
Bogusław, to wszystko co napisałeś to tylko sucha teoria, rzeczywistość często bywa zupełnie inna, fakt te informację są bardzo przydatne, ale często grzyby nie mieszczą się w swoim opisie gatunku, a jednak są tym czym są... ;)

Mam pytanie, czy zajmowałeś się już badaniem różnych gatunków żagwi pod mikroskopem, ewentualnie jeśli tak to czy masz jakiś dobry klucz do rozpoznawania poszczególnych gatunków... Idąc dalej, to czy ewentualnie można wysłać Ci owocniki do przebadania ?
Prawdopodobnie w najbliższy weekend będę w lesie, w którym rosną te domniemane żagwie bulwiaste i mógłbym poszukać i zebrać kilka owocników z różnych stanowisk...

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwca 14, 2012, 17:08:44 »
Irek, jak najbardziej się z Tobą zgadzam  ;)
Niestety moja pamięć, a tym samym tzw. "aparat pamięciowo-wizualny-porównawczy" pozostawia wiele do życzenia  :(
Dlatego w moim wykonaniu, oznaczanie odbywa się często w oparciu o silne podpieranie się na teorii zawartej w literaturze czy też zawartej w publikacjach internetowych.
Często jest tak, że muszę od nowa poczytać i pooglądać, aby niejako "ruszyły się" szare komórki odpowiedzialne za dawniej "zaszufladkowane" w pamięci informacje  ;)

W tym wątku widać układ porów i ich wielkość bardzo typowe dla żagwi wielkoporej.
http://www.bio-forum.pl/messages/33/239713.html
Jednak parę rzeczy wtedy nie pasowało mi do tego gatunku, eksykat poszedł do zbiorów, a ja niejako o nim zapomniałem  :(
Eksykat podesłać jak najbardziej możesz, powinno być dosyć szybko i bezproblemowo? z oznaczeniem po wielkości zarodników.
P. tuberaster: 12-15 x 4-5 um
P. alveolaris: 7,5-12 x 4-5 um

Może ponadto pobudzi mnie Twoja wysyłka, do tej mojej niedokończonej żagwi  ;D

Offline Dziki B

  • Początkujący
  • Wiadomości: 108
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwca 14, 2012, 21:15:00 »
Bogusław, rozumiem że mogę Ci ewentualnie przesłać zebrane owocniki (oczywiście jeśli tym razem je znajdę), czy ma być sam eksykat, czy substrat też by Ci się przydał ? Zobaczymy jak to będzie w niedzielę i co znajdę ?

A póki co pokażę zdjęcia żagwi, która budzi moje wątpliwości... Grzybek znaleziony tydzień temu...

       

Prawdopodobnie jest to Żagiew  bulwiasta -  Polyporus tuberaster  albo co mniej prawdopodobne Żagiew wielkopora - Polyporus alveolaris...

Ciekawi mnie opinia innych uczestników tego forum...

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwca 14, 2012, 21:50:35 »
Jeszcze w kwestii uzupełnienia o żagwi bulwiastej - Polyporus tuberaster, bo "chodził mi po głowie" temat skleroty w ziemi, ew. przerastania grzybni przez leżące drewno no i zupełny brak skleroty przy tym gatunku.

Wypowiedzi Darka Karasińskiego:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/189593.html

"...Zaglądnąłem do mądrych książek i sklerota tej żagwi może ważyć nawet 15 kilogramów :-)
W przypadku kiedy wyrastają pozornie na ziemi odnalezienie pod owocnikiem skleroty powinno być łatwe - Mirki ma farta.
Gorzej kiedy owocniki wyrastają na drewnie:-( Takie owocniki też mają połaczenie ze sklerotą za pomocą sznurów grzybni przerastających drewno, ale sklerota może być gdzieś głęboko pod korzeniami (na korzeniach?)
Odpowiedź na pytanie "jak one żyją w tych warunkach?" brzmi oczywiście - dzięki sklerocie."


"...Tymczasem poprzeglądałem jeszcze inne źródła i dowiedziałem się, że w warunkach klimatycznych Europy Środkowej wytworzenie owocników tego gatunku jest również możliwe BEZ obecności skleroty. Na południu kontynentu sklerota jest regułą - u nas niekoniecznie. Może więc być tak, że nie uda Ci się znaleźć skleroty :-( ..."

Offline Boguslaw

  • Aktywny
  • Wiadomości: 470
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwca 16, 2012, 00:38:37 »
Irek, owocniki oczywiście zawsze najlepiej z kawałkiem podłoża czyli w tym wypadku drewna - bardzo wskazane do celów dokumentacyjnych.
 Jeżeli owocniki z różnych stanowisk, to powinny "pójść" do oddzielnych torebek (woreczków foliowych) aby się nawzajem "nie zaśmiecały" swoimi zarodnikami  ;)

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwca 24, 2012, 00:31:07 »
W sobotę trafiłam w lesie na kilka gatunków z czerwonej listy. Niektórych użyję do zagadek :mrgreen:




Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #71 dnia: Lipca 06, 2012, 21:00:26 »
No to po kolei, albo i nie ;) opisuję moje znaleziska :)
Polyporus alveolaris - żagiew wielkopora (żagiew morwowa)
Gatunek znalazłam po raz pierwszy, w Trzcianie k. Dukli. Grzybki wyrastały na przewróconej, ale jeszcze żywej osice (tak myślę). Znalezisko z 23.06.2012 r. Status na czerwonej liście - E wymierające.
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2012, 21:41:21 wysłana przez Ania »

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #72 dnia: Lipca 06, 2012, 21:40:38 »
Hydropus marginellus - mokronóżka brązowoostrzowa
To druga moja lokalizacja. Grzybki znalezione 23.06.2012 w okolicy Barwinka (dawne przejście graniczne). Kilkanaście owocników na zmurszałym, omszonym pniu, w lesie gł. jodłowym. Status na czerwonej liście - E wymierające.



Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #73 dnia: Lipca 06, 2012, 22:02:51 »
Chrysomphalina strombodes - pępnica szarobrązowa
Grzyby również z okolic Barwinka, rosły na kawałku zmurszałego drewna, w lesie gł. jodłowym z domieszkami innych drzew i krzewów. Status na czerwonej liście - R rzadki. To także kolejna lokalizacja.

Offline Ania

  • Administrator
  • Początkujący grzybiarz
  • *****
  • Wiadomości: 5 618
Odp: Grzyby z czerwonej listy
« Odpowiedź #74 dnia: Lipca 06, 2012, 22:33:08 »
Aleurodiscus amorphus - tarczówka bezkształtna
Z moich obserwacji wynika, że grzyb nie jest rzadki, a często przeoczany ponieważ występuje dość wysoko na gałęziach jodłowych. W suchych okresach jest mało widoczny. Najlepiej widać go zimą :) Status na czerwonej liście - R rzadki. Wszędzie gdzie jodły można się na niego natknąć. Jeśli się dobrze przyjrzeć, na moich zdjęciach występuje nie sam. Towarzyszy mu któryś z trzęsaków (obydwa również na czerwonej liście): Tremella mycophaga [status I] lub Tremella simplex [E].
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2012, 22:36:12 wysłana przez Ania »

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.