Tytuł: Veľký atlas húb
Autor: Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier
Rok wydania: 2005
Wydawnictwo: Ottovo nakladatelství
Język: słowacki
Liczba stron: 432
Format: 245×305 mm
Waga: 2370 g
Oprawa: twarda.
Papier: kredowy
Cena: ok. 20 EU
ISBN 80-7360-333-0
EAN 9788073603335
Atlas opisuje 1200 gatunków grzybów na 1440 kolorowych fotografiach. W opisach wiele informacji o miejscu i czasie występowania grzybów. Rejestr nazw łacińskich, słowackich i czeskich. Przy każdym zdjęciu piktogramy informujące o tym czy grzyb jest jadalny, niejadalny, bądź trujący.
Według opinii wydawcy, największy jednotomowy atlas na świecie. Najbardziej kompletny przegląd bogactwa grzybów na Słowacji i w Czechach. Obszerna publikacja dla miłośników przyrody, grzybiarzy i mikologów.
Atlas podzielony jest na 10 części
I. Wstęp- zawiera wiele informacji o znaczeniu grzybów w przyrodzie, systematyce i anatomii grzybów oraz życiorysy znanych mikologów.
II. Workowce 38 stron znakomitych zdjęć pokazujących najważniejsze cechy gatunków. Niektóre ciężko znaleźć w innej publikacji.
III. Tremelloidalne- 7 stron grzybów galaretkowatych
IV. Bezblaszkowce 100 stron w tym wiele zdjęć grzybów resupinatowych
V. Blaszkowce prawie 200 stron o grzybach blaszkowych
VI. Borowikowate 18 stron grzybów rurkowatych
VII. Wnętrzniaki 20 stron
VIII. Zalecana literatura
IX. Słownik potrzebnych wyrazów
X. Skorowidz nazw łacińskich, słowackich i czeskich.
Ciężko znaleźć wady tego wydawnictwa. Jakość zdjęć znakomita, zwięzłe opisy gatunków. Gruby papier ułatwia przeglądanie stron. Można się czepiać, że nie zawiera większej ilości gatunków, ale ile by wtedy ważył, jeżeli obecnie waży prawie 2,5kg. Atlas na pewno nie służy do chodzenia z nim po lesie. Niezastąpiony do pracy nad oznaczaniem gatunków po przyjściu do domu. Dla mnie atlas nr 1 łącznie z atlasem „1000”. Zawierają trochę inny zestaw gatunków, co umożliwia poszerzenie wiedzy na temat oznaczanego grzybka.
Jedyna wada, dla mnie, to brak opisów mikroskopowych, ale wtedy można sięgnąć do kluczy profesjonalnych.