Autor Wątek: Amanita muscaria wszystko co wiemy o nim na przestrzeni wieków  (Przeczytany 6549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rysiek

  • Członek Stowarzyszenia
  • Bywalec
  • Wiadomości: 1 013
Wpadła mi w ręce ciekawa publikacja, przekrojowo traktująca temat.
Abstrakt: Publikacja podejmuje próbę syntezy wiedzy na temat muchomora czerwonego (Amanita muscaria) w ujęciu etnofarmakologicznym i toksykologicznym. Autor wykonał metaanalizę starszej i nowszej literatury, a także opatrzył całość własnymi wnioskami, obserwacjami i badaniami. Praca powstała z powodu wielu nieścisłości i nieprawdziwych informacji o muchomorze czerwonym, krążących w internecie i wielu źródłach pisanych. Autor stara się obiektywnie wyjaśnić złożony mechanizm działania grzyba i pokrewnych mu gatunków na neuro-fizjologię człowieka. Omawia również szeroko enteologię muscarii, czyli historyczne, antropologiczne, etnograficzne i psychologiczne procesy, stojące za jego enteogenicznym i sakralnym użyciem w historii ludzkości. Z racji rosnącej fascynacji szamańskimi tradycjami enteogennymi w Polsce, autor dostarczył, możliwie najbardziej precyzyjnych danych, aby zredukować do minimum, potencjalnie szkodliwe skutki, nieodpowiedzialnego używania muchomorów przez amatorów mocnych, psychodelicznych wrażeń. Praca polecana jest również profesjonalistom (m.in. lekarzom, psychiatrom, farmakologom), którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o tym niezwykłym grzybie, co pozwoli im lepiej zrozumieć całościowy mechanizm jego działania w organizmie ludzkim.
Muchomor czerwony - Amanita muscaria: Enteologia, psychofarmakologia i toksykologia                   
 autor: Jakub Babicki*
* Laboratorium Etnobotaniki i Psychofarmakologii Eksperymentalnej im. Jana Pawła II

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiD1pmQ0sHmAhVoxIsKHddMAv4QFjAAegQIARAB&url=http%3A%2F%2Ffarmakognozja.blogspot.com%2F2018%2F01%2Fmuchomor-czerwony-amanita-muscaria.html&usg=AOvVaw2F2oxsBrdyJeX2XEKcCkRj

Offline dunczyk

  • Nowy
  • Wiadomości: 3
Odp: Amanita muscaria wszystko co wiemy o nim na przestrzeni wieków
« Odpowiedź #1 dnia: Września 04, 2023, 14:41:15 »
To brzmi jak interesująca publikacja na temat muchomora czerwonego (Amanita muscaria) i jego roli w etnofarmakologii, psychofarmakologii oraz toksykologii. Autor zdaje się podejmować próbę dostarczenia rzetelnej i wszechstronnej wiedzy na ten temat, zwłaszcza w kontekście jego historycznego, antropologicznego i psychologicznego znaczenia.

Oto kilka zagadnień, które mogą być omawiane w takiej publikacji:

Mechanizm działania: Wyjaśnienie, jakie substancje czynne zawiera muchomor czerwony i jak wpływają na neuro-fizjologię człowieka. To może pomóc zrozumieć, dlaczego grzyb jest używany w celach psychodelicznych.

Historia i kultura: Badanie historycznego i kulturowego znaczenia muchomora czerwonego w różnych społecznościach i czasach, włączając w to szamańskie tradycje i rytuały.

Etnobotanika: Badanie, jakie rośliny lub substancje były używane razem z muchomorem czerwonym w celach etnofarmakologicznych.

Toksykologia i bezpieczeństwo: Przedstawienie potencjalnych zagrożeń związanych z używaniem muchomora czerwonego, takich jak zatrucie, i sposobów minimalizacji ryzyka.

Zastosowania medyczne: Jeśli istnieją, omówienie ewentualnych zastosowań medycznych lub terapeutycznych muchomora czerwonego.

Publikacje tego rodzaju mogą być cennym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych etnofarmakologią, enteologią, historią używania substancji psychoaktywnych i ich wpływem na ludzkie społeczeństwa oraz organizmy. Autor, Jakub Babicki, wydaje się podejść do tematu w sposób naukowy i obiektywny, co jest ważne, aby dostarczyć dokładnych i rzetelnych informacji na ten temat._________________________

« Ostatnia zmiana: Września 04, 2023, 19:46:03 wysłana przez Rysiek »

 

* Permissions

  • You can't post new topics.
  • You can't post replies.
  • You can't post attachments.
  • You can't modify your posts.