Żółciak siarkowy - Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill Owocniki jednoroczne zazwyczaj bez trzonu, barwy cytrynowożółtej do pomarańczowożóltej. Kapelusz pofałdowany, mięsisty, przyrośnięty bokiem do drzewa, o średnicy 10–50 cm. Często owocniki występują dachówkowato jeden nad drugim. Rurki krótkie (o długości do 1,5–5 mm), barwy siarkowożółtej. Pory rurek bardzo drobne, saprotrof i grzyb rannowy, atakuje drzewa liściaste i to zarówno okazy osłabione, jak i te w pełni zdrowe. Najczęściej owocniki powstają na jeszcze żywym drzewie. Powoduje intensywną brunatną zgniliznę drewna, najpierw w twardzieli, później w bielu i często powstanie w drewnie dziupli. Opanowane przez niego drzewo ginie w ciągu kilku lat. Owocniki powstają głównie w czerwcu i lipcu, czasem we wrześniu. Atakuje drzewa liściaste : dęby, czereśnie, kasztanowce, wierzby, robinie i wiele innych.
Jadalne są tylko młode owocniki po odpowiednim przygotowaniu. Poniżej dwie propozycje przyrządzenia żółciaka.
Żółciakowe sznycelki:- 500 g żółciaka
- 3 jajka
- 4 łyżki kopiate bułki tartej
- przyprawy - co kto lubi ( tymianek ,papryka ostra, sól, pieprz)
- trzy średnie pory
- trzy duże ząbki czosnku
- szczypiorek pół pęczka
- bułka tarta do obtaczania sznycelków
- olej do smażenia
Żółciaka umyć, obgotować 40 minut w wodzie /żeby pozbyć się siarkowego zapachu/. Po ugotowaniu zmielić w maszynce do mięsa. Pory umyć, pokroić drobniutko i razem z rozgniecionym czosnkiem przesmażyć na masełku. Do zmielonego żółciaka dodajemy bułkę tartą, przyprawy, pory z czosnkiem, jajka i szczypiorek.
Mieszamy wszystko razem, a następnie postępujemy tak jak z normalnymi sznycelkami, obtaczamy w bułce tartej i smażymy. Sznycelki trzeba smażyć na nie bardzo ostrym ogniu żeby się dobrze upiekły a nie spaliły. SMACZNEGO.
„Pasztecik” z żółciaka Składniki jak na sznycelki tylko trzeba dołożyć do masy 1/3 kostki masełka lub jak ktoś woli gęsiego smalczyku. Następnie przełożyć masę do foremki wysmarowanej dowolnym tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w piekarniku około 1 godzinki, najlepiej w piecu opalanym drewnem.
ER