Jeden z ciekawszych grzybów krajowych. Łatwo go przeoczyć, doskonale maskuje się w tle, a swoimi wymiarami i kolorem nie dominuje w otoczeniu (wysokość 5-15 cm, grubość 1-6 cm).
Barwa owocników żółtoochrowa, pomarańczowa, na koniec fioletowawa. Owocniki wyrastają jesienią, w grupach; w lasach iglastych i mieszanych, na glebach wapiennych, w górach. Co ciekawe odmiennie niż u większości grzybów, hymenofor pokrywa całą zewnętrzną powierzchnię owocnika.
Od 2014 r, jest objęty częściową ochroną gatunkową grzybów, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, w 2006 r, miał status E – gatunek wymierający.
Od dwóch lat monitoruję kolonię kilkudziesięciu osobników buławki obciętej w okolicach Budzowa. Wydawałoby się, że trochę nietypowe miejsce, bo flisz karpacki ma zazwyczaj kwaśne skały. Może lepiszcze piaskowca jest w tym miejscu wapienne, albo lodowiec zrobił swoje i osadził tu utwory lessopodobne. Kto to wie? Zdjęcia zrobione 1 września 2019 i 27.09.2020.
Owocniki z kolonii 2019:
Z bieżącego roku (2020):
Widać, że w tym roku było ich mniej i zaczynały już się rozpadać; w końcu zdjęcia zrobione prawie miesiąc później. Pogoda nas nie pieściła w tym roku.