Za Joanną Marcinkowską
"Oznaczanie rodzajów grzybów..." 2012
"Podtyp: PucciniomycotinaTakson ten reprezentowany przez ponad 8000 gatunków rozmieszczonych w 8 klasach,18 rzędach i 36 rodzinach [Kirk i in. 2008].
Pucciniomycotina (patrz. rys.270) stanowi jednostkę obejmującą powyżej 30% wszystkich podstawczaków, które wytwarzają telemorfy..."
Teraz sprostowanie mojej błędnej wypowiedzi, żeby niepotrzebnie nie wprowadzała w błąd :
"« Odpowiedź #59 dnia: Maj 24, 2014, 08:59:46 »
Tylko i wyłącznie po mikrocechach.
Oznaczanie po żywicielu, można by określić mianem; "najprawdopodobniej to ten gatunek", a w naszych oznaczeniach idziemy na taką "łatwiznę".
Taki żywiciel powinien być tylko wskazówką, kierunkiem jakiego gatunku ewentualnie możemy się spodziewać."Wg wyżej cytowanej pozycji:
"Specjalizacja w w stosunku do żywicieli.Powinowactwo pomiędzy gatunkiem rośliny a grzyba rdzawnikowego jest w zasadzie ściśle określone. Są gatunki, zwłaszcza z rodzajów
Uromyces oraz
Puccinia, mające zdolność pasożytowania na wielu różnych roślinach. Natomiast gatunki z innych rodzajów grzybów rdzawnikowych żyją tylko na ściśle określonych gatunkach roślin..."
Nie wiem, jak to się ma do publikacji naukowych? Czy przy określaniu gatunku wystarcza oznaczenie po żywicielu, czy też powinno ono opierać się na badaniach mikroskopowych?
Wracając de ecjum
Phragmidium sp. z jeżyny zaprezentowanego przez Anię.
Gdyby dało się ustalić jej gatunek to oznaczenie mogłoby się okazać banalnie proste'
Nieśmiało przypuszczam, że to może być jeżyna pofałdowana (
Rubus plicatus =
R. ruticosus =
R. affinis), jednak jest to strasznie "pokićkany" rodzaj - wystarczy zerknąć do Wikipedi
Jak byś Aniu miała trochę więcej zdjęć
tej jeżyny, to można by się pokusić o ich wrzucenie do działu botanicznego na "bio-forum". Byś może w tym przypadku oznaczenie jest proste i bezproblemowe